Od 10 kwietnia bieżącego roku w kodeksie wykroczeń pojawił się nowy przepis. W internecie od razu pojawiło się mnóstwo publikacji typu “mandat za brud!” itp. Niezupełnie tak. Po pierwsze nowy przepis dotyczy wyłącznie osób trudniących się przewozem pasażerskim (taksówkarze, kierowcy busów, autobusów itp.), a po drugie nie chodzi o brud dosłownie, lecz o utrzymanie właściwych warunków sanitarnych w pojeździe. Nie dajmy się zwariować. Żaden policjant nie ukarze kierowcy prywatnego auta, bo ten zapomniał np. wyrzucić torebki po wczorajszym fast foodzie… Wyjaśniamy o co chodzi z nowym przepisem.
Zmianom uległ art. 117 kodeksu wykroczeń. W wersji obowiązującej do 9 kwietnia zawierał on wyłącznie jeden paragraf, który wciąż obowiązuje, a który brzmi:
§ 1. Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 zł albo karze nagany.
Od 10 kwietnia bieżącego roku obowiązuje dodany 12 lutego 2021 roku kolejny paragraf, który brzmi:
§ 2. Tej samej karze podlega przewoźnik obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym.
Od razu jednak chcemy wyjaśnić istotną kwestię: kara wcale nie wynosi 1500 zł! Wysokość kar ustalana jest bowiem na drodze rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, a zgodnie z najnowszym rozporządzeniem opublikowanym w Dz. U.2021.556 z dnia 26 marca 2021 roku zarówno wykroczenie z tytułu § 1 Art. 117 k.w. jak i § 2 rzeczonego artykułu jest obecnie karane kwotą od 100 do 250 zł. Taką też karę otrzyma kierowca auta wykorzystywanego zawodowo do przewozu osób, w którym nie zachowano higieny i czystości wymaganej reżimem sanitarnym.
Zatem jak widać, to nie jest mandat za brud, lecz mandat za lekceważące podejście kierowcy pojazdu przewożącego ludzi do kwestii związanych z zachowaniem właściwej higieny wnętrza auta w obliczu pandemii. Zapis obowiązujący od 10 kwietnia br. nie dotyczy kierowców prywatnych aut, czy osób prowadzących pojazdy transportowe i inne. Niemniej zwykły rozsądek podpowiada, dbajmy o siebie i pamiętajmy o innych. To jedyny sposób na to, by wreszcie pozbyć się patogenu z naszej cywilizacji.