W sobotę 27 marca rząd rozszerzył ograniczenia dotyczące działalności wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.
Podobnie jednak jak w przypadku ograniczeń wprowadzanych tydzień wcześniej nie obejmują one salonów dealerskich, komisów i serwisów – poinformowało Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego.
Dlaczego salony są wyłączone?
Wynika to z faktu, że mimo dużej powierzchni ogólnej tych obiektów, praktycznie żaden z nich nie będzie miał „powierzchni sprzedaży” większej niż 2000 m2, a więc nie będzie „podpadał” pod generalny zakaz. Jak podkreśla Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego, zgodnie z ustawą z 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przez „powierzchnię sprzedaży” należy rozumieć tę część obiektu, w której odbywa się bezpośrednia sprzedaż towarów. Nie wlicza się zatem do niej powierzchni usług i gastronomii oraz pomocniczej, czyli magazynów, biur, korytarzy oraz – zdaniem SPRM – ekspozycji wystawowej. – Dla salonów liczy się więc w praktyce powierzchnię wokół biurek sprzedawców i doradców, w związku z czym w bardzo niewielu obiektach w Polsce może się zebrać „powierzchnia sprzedaży” ponad 2000m2 – argumentują prawnicy Stowarzyszenia.
„Place” z autami używanymi również chronione
Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego twierdzi ponadto, że do wspominanych 2000 m2 powierzchni handlowej nie wlicza się powierzchni działki, na której stoi salon. Chodzi o to, że „obiektem handlowym” są znajdujące się na niej budynki, budowle i obiekty małej architektury i tylko ich powierzchnia może być brana pod uwagę przy ograniczeniach handlu. – Jak nietrudno się domyślić, zasada ta chroni przed zamknięciem „place” z autami używanymi – pointuje SPRM.
Floty nie podlegają pod obostrzenia
Stowarzyszenie podkreśla też, że zakaz, o którym mowa powyżej, dotyczy „sprzedaży detalicznej”, w związku z czym działy flotowe tym bardziej mogą działać. Ponadto niektóre aspekty działalności motoryzacyjnej prowadzonej w galeriach handlowych są w dalszym ciągu wprost dozwolone. Dotyczą one: handlu detalicznego którego przeważająca działalność polega na sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli, prowadzenia działalności usługowej której przeważająca działalność polega na świadczeniu usług naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy lub wymiany opon i dętek oraz myjni samochodowych.
źródło: samar.pl