Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Siedem wyczynów Lamborghini, o których nie wiedzieliście

Wszyscy wiemy że Lamborghini jest szybkie, ale że neutralne węglowo? Albo że transportuje organy? Czy wreszcie wysyła towar na ISS?
Lamborghini Huracan STO (fot. Lamborghini)

Lamborghini to marka-legenda. Producent hipersportowych aut budzi emocje od dziesięcioleci, ale tym razem chcemy wam zdradzić siedem rekordowych osiągnięć tej marki, o których raczej mało kto słyszał. Zapraszamy!

Lamborghini jest jedynym producentem aut, który wygrał wyścig 24 Hours of Daytona w klasie GT3 trzykrotnie z rzędu

Lamborghini Huracán Squadra Corse (fot. Lamborghini)
Lamborghini Huracán Squadra Corse (fot. Lamborghini)

Samochody Lamborghini triumfowały w 24-godzinnym wyścigu na słynnym, amerykańskim torze Daytona przez trzy lata z rzędu: w 2018, 2019 i 2020 roku. Tym samym firma z Sant’Agata Bolognese jest jedynym producentem aut na świece, który zwyciężył w tym prestiżowym wyścigu wytrzymałościowym trzy razy z rzędu. Smaczku dodaje fakt, że auta włoskiej marki odniosły dwa kolejne zwycięstwa: w 2018 i 2019 roku wygrywały 12-godzinny wyścig Sebring, który wspólnie ze zmaganiami na torze Daytona tworzy legendarne “36 godzin na Florydzie”.

Lamborghini Urus pobił rekord prędkości uzyskanej przez seryjne auto na… lodzie

Wyczynu tego dokonał Andriej Leontiev podczas “Days of Speed” na zamarzniętej tafli jeziora Bajkał. Uzyskał on prędkość 298 km/h, który to wynik jest oficjalnie notowany przez FIA. Pisaliśmy o tym wydarzeniu:

Jeszcze raz Urus – to pierwszy SUV świata z kołami w rozmiarze do 23 cali

Już standardowy rozmiar felg w luksusowym i bardzo szybkim SUV-ie włoskiej marki jest imponujący – 21 cali – ale opcjonalnie klienci mogą zamówić aż 23 cale. Żaden inny producent oferujący SUV-y w swojej gamie nie daje takiej możliwości. Zobaczcie nasz wideotest Lamborghini Urus:

Rekordowy transport organu do przeszczepu: 489 km w nieco ponad 2 godziny!

Huracán Polizia (fot. Lamborghini)

W grudniu 2020 miał miejsce błyskawiczny transport nerki pobranej w szpitalu w Padwie do słynnej Uniwersyteckiej Kliniki Gemelli w Rzymie. Trasę tę normalnie pokonuje się w czasie nie krótszym niż 5 godzin. Jednak mundurowi z Huracán Polizia jadący oczywiście wiadomym modelem Lamborghini pokonali ten dystans w rekordowym czasie nieco ponad dwóch godzin ze średnią prędkością 233 km/h. Warto zaznaczyć, że pomoc medyczna to podstawowe zadanie jednostki Huracán Polizia.

Lamborghini Huracán MY21 – pierwszy sportowy samochód z Alexą na pokładzie

Lamborghini
Lamborghini Huracán EVO RWD (fot. Lamborghini)

To może fakt, który nas, Polaków, interesuje nieco mniej, bo inteligentna asystentka Amazona – Alexa – wciąż nie rozumie polskiego, ale od strony technologicznej fakt, że udało się zintegrować funkcjonalność Alexy z samochodem jest imponujący. Co ważne, Alexa w Lamborghini Huracán Evo odpowiada nie tylko za funkcje komfortowe (klimatyzacja, oświetlenie otoczenia, nawigacja, komunikacja, sterowanie foteli etc.), ale także jest sprzężona z systemem LDVI (Lamborghini Integrated Vehicle Dynamics z czteronapędowej wersji Huracána EVO, dzięki czemu dostarcza kierowcy informacji zwrotnych na temat dynamiki jazdy, wektorowania momentu obrotowego, kontroli trakcji itp.

Lamborghini to pierwsza neutralna węglowo marka motoryzacyjna

Neutralna węglowo siedziba Lamborghini w Sant’Agata Bolognese (fot. hydra viridis / Shutterstock)

Niemożliwe? A jednak. Od 2015 roku Lamborghini jest neutralne pod względem emisji CO2, dotyczy to nie tylko produktów, ale też centrali w Sant’Agata Bolognese, linii produkcyjnych, biur. Łączna powierzchnia 160 tys. metrów kwadratowych certyfikowana jest jako neutralna emisyjnie. Podwojenie produkcji w ostatnich latach nie zmieniło poziomu emisji CO2, który w ogólnym bilansie wciąż jest zrównoważony.

Karbonowe materiały na ISS wyprodukowane przez Lamborghini

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (fot. Shutterstock)

2 listopada 2019 z kosmodromu badawczego NASA, Wallops Flight Facility w stanie Virginia startuje rakieta nośna Antares, która wyniosła na Międzynarodową Stację Kosmiczną próbki z kompozytowych materiałów wykonanych przez Lamborghini. Nie chodziło jednak o pokaz w stylu Roastera Tesli, lecz o badania naukowe – sprawdzono i przeanalizowano w jaki sposób różnego typu materiały kompozytowe reagowały na ekstremalne warunki. Celem jest stworzenie wytrzymalszych materiałów, które trafią do aut Lamborghini, ale też znajdą zastosowanie m.in. w medycynie.

Total
0
Shares