Aktualnie dostępna w ofercie producenta nowa Škoda Octavia oferowana jest z benzynowymi jednostkami TSI oraz wysokoprężnymi TDI. Producent ogłosił, że gama silników zostanie wzbogacone o dwa hybrydowe zespoły napędowe. Czego możemy się spodziewać?
Najnowsza, czwarta już generacja jednego z najbardziej popularnych aut na naszym rynku i szlagieru sprzedażowego Škody oprócz już dostępnych silników otrzyma dwa napędy hybrydowe. Jednym z nich jest Škoda Octavia iV z napędem hybrydowym typu plug-in (PHEV). Auto w tej wersji wyposażone jest w silnik benzynowy 1.4 TSI 110 kW (150 KM) oraz silnik elektryczny o mocy 85 kW. Łączna moc zespołu napędowego wynosi 245 KM. Maksymalny moment obrotowy to aż 400 NM. Silnik elektryczny pobiera energię z pokładowego akumulatora zbudowanego z ogniw litowo-jonowych o łącznej pojemności 13 kWh. Producent deklaruje, że wystarczy to do przejechania aż 62 km w cyklu WLTP przy wykorzystaniu wyłącznie energii elektrycznej.
Drugi wariant hybrydowy nowej Octavii ma korzystać z silnika e-TEC, czyli miękkiej hybrydy. Auto wykorzystuje rozrusznik z napędem pasowym pracującym na napięciu 48 V oraz dedykowany akumulator 48 V wykorzystywany podczas uruchamiania silnika. W efekcie wyłączanie i włączanie silnika jest niedostrzegalne przez kierowcę. W tym przypadku akumulator ma pojemność tylko 0,6 kWh, ale to typowe rozwiązanie w przypadku miękkich hybryd. Energia do jego ładowania pozyskiwana jest wyłącznie z energii kinetycznej przekazywanej podczas hamowania samochodu. Dodatkowo, za pomocą przetwornika prądu stałego 48-woltowa instalacja może również zasilać rozruchowy akumulator 12 V także obecny pod maską modelu Škoda Octavia e-TEC Mild Hybrid.
Najważniejsze jest jednak to, że układ miękkiej hybrydy jest w stanie przekazać zespołowi napędowemu moment obrotowy rzędu 50 Nm, co wystarczy do łagodnego przemieszczania się (tzw. “żeglowania”) auta na wyłączonym silniku. To z kolei przyczyni się do zwiększenia oszczędności zużycia paliwa. Miękka hybryda w najnowszej Škodzie Octavia planowana jest w dwóch wariantach pojemności silnika. Pierwszy wariant to wspomagana 48-woltową instalacją hybrydową trzycylindrowa jednostka benzynowa 1.0 TSI. Moc generowana przez silnik wynosi 110 KM (81 kW). Drugi wariant jest mocniejszy. W tym przypadku pod maską wspomagany przez układ hybrydowy będzie silnik benzynowy 1.5 TSI o mocy 110 kW (150 KM).
Z wersji hybrydowych nowej Octavii najtaniej wyjdzie wariant e-TEC Mild Hybrid z 110-konną trzycylindrówką. W wersji wyposażeniowej Ambition i nadwoziu liftback ceny startują od 96700 zł. Za odmianą kombi trzeba zapłacić od 100 650 zł. Na plus jest obecność 7-biegowej skrzyni DSG w standardzie. Wersji z manualną przekładnią oczywiście nie będzie.