W kontekście jazdy prawie autonomicznej wśród aut produkcyjnych, zdecydowanie najwięcej mówi się o Tesli, jej Autopilocie i technologii Full Self Driving. General Motors się odgryza Elonowi Muskowi, prezentując nową technologię Ultra Cruise – tryb w pełni autonomicznej jazdy od drzwi do drzwi, który ma się pojawić w autach tej amerykańskiej marki w 2023 roku.
Autonomiczna jazda – czy to działa?
Zdaniem przedstawicieli General Motors, technologia Ultra Cruise to ważny krok na drodze do realizacji celu, jakim jest idea: zero wypadków, zero emisji i zero korków. Fajnie, ale na czym to rozwiązanie ma właściwie polegać? Producent deklaruje, że Ultra Cruise to rozwiązanie, które ma całkowicie zwolnić kierowcę z obowiązku prowadzenia pojazdu w 95 procentach możliwych scenariuszy na drodze.
Istotna uwaga – system w momencie startu będzie dostosowany wyłącznie do dróg w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – Ultra Cruise “zna” 2 miliony mil dróg, z możliwością rozbudowy jego “wiedzy” do 3,4 miliona mil. Klienci mają mieć możliwość podróżowania bez użycia rąk niemal każdą drogą, nie tylko autostradami, ale również ulicami miast, czy utwardzonymi drogami wiejskimi.
Jazda zautomatyzowana, poziomy, prawo, przyszłość
System Ultra Cruise ma być zarezerwowany głównie dla aut z wyższej półki w portfolio GM, w przypadku modeli tańszych i popularnych, firma będzie oferować mniej zaawansowany system półautonomicznej jazdy o nazwie Super Cruise.
Co będzie potrafiło auto wyposażone w technologię Ultra Cruise? Oto, krótka lista:
- reagowanie na stałe urządzenia kontroli ruchu (znaki drogowe, sygnalizacja świetlna etc.)
- śledzenie tras nawigacyjnych
- utrzymywanie odstępu od innych pojazdów, utrzymywanie prędkości z przestrzeganiem jej ograniczeń
- w pełni automatyczna zmiana pasa i zmiana na żądanie
- obsługa skrętów w lewo i w prawo
- zdolność unikania bliskich obiektów
- automatyczne parkowanie
- pełna 360-stopniowa, cyfrowa percepcja przestrzeni wokół pojazdu
System ten został zaprojektowany w taki sposób, by uczyć się w trakcie jazdy. Inteligentne algorytmy automatycznie rozpoznają scenariusze, w których system wymaga aktualizacji, uruchamiając zapis danych w pojazdach wyposażonych w Ultra Cruise. Zapisy te są następnie przetwarzane przez GM w celu ciągłego doskonalenia systemu. Poprawione pakiety danych będą mogły być wysyłane z powrotem do pojazdów w formie aktualizacji OTA.
Głównym interfejsem wymiany danych pomiędzy systemem, a człowiekiem będzie wyświetlacz Ultra Cruise Dynamic Display, który ma być umieszczony bezpośrednio na linii wzroku kierowcy. Ultra Cruise pojawi się w wybranych modelach produkowanych przez GM w 2023 roku. Pierwszą marką, której pojazdy zostaną wyposażone w ten system jest Cadillac.