Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Umowa na 26 nowoczesnych fotoradarów podpisana – gdzie staną?

Nowe fotoradary staną w miejscach, które dotychczas nie były objęte pomiarem prędkości. Wybrano najbardziej niebezpieczne regiony.
Nowe fotoradary
Pierwsza połowa wakacji była bardzo pracowita dla fotoradarów (fot. materiały prasowe)

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował o podpisaniu umowy na dostawę i montaż 26 nowoczesnych urządzeń pomiaru prędkości typu MultaRadar CD, które mają trafić do docelowych i już ustalonych lokalizacji. Wiemy, gdzie kierowcy będą musieli zdjąć nogę z gazu.

Zainstalowane typy fotoradarów to nowoczesny sprzęt, zdolny do pracy w każdych warunkach atmosferycznych bez względu na porę dnia czy nocy. Nowe fotoradary umożliwią pomiar prędkości aut poruszających się na wielu pasach jednocześnie.

Nowe, wprowadzane na podstawie parafowanej umowy urządzenia zostaną rozmieszczone w miejscach, które dotychczas w ogóle nie były objęte nadzorem z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących. Wytypowano 26 lokalizacji na terenie 13 województw. Są to miejsca, w których dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w tym wypadków ze skutkiem śmiertelnym, a kierowcy nagminnie nie stosują się do ograniczeń prędkości. Z analizy przeprowadzonej przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że miejsca te powinny zostać objęte kontrolą w pierwszej kolejności.

Lista planowanych fotoradarów
Wykaz lokalizacji nowych fotoradarów MultaRadar CD, które w najbliższym miesiącach zasilą sieć CANARD (graf. GITD).

Pierwsze z 26 nowych urządzeń pomiarowych zostaną zainstalowane w wytyczonych lokalizacjach do końca maja 2021 roku. Zgodnie z warunkami podpisanej umowy ostatnie objęte umową fotoradary zostaną zainstalowane i uruchomione najpóźniej do końca lutego 2022 roku. Wykonawca musi przeprowadzić ocenę wskazanych lokalizacji pod kątem uwarunkowań m.in. technicznych. W przypadku braku możliwości montażu fotoradaru w danym miejscu, wykonawca skorzysta z tzw. listy rezerwowej, która została przygotowana przez CANARD na podstawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wykonawca musi wykonać również projekty organizacji ruchu, fundamenty, a także przyłącza energetyczne. Nowe urządzenia zostaną zintegrowane z centralnym systemem funkcjonującym w CANARD.

Total
54
Shares