Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Diesel – powoli się żegnamy

Diesel – ten typ silnika bez dwóch zdań był wołem roboczym naszej cywilizacji. W zastosowaniach przemysłowych dalej jest, ale w motoryzacji odchodzi w przeszłość.
diesel
Ceny paliwa oszalały

Zgodnie z danymi ACEA, jeszcze w 2016 roku w Europie najczęściej rejestrowano samochody z silnikiem wysokoprężnym. Dziś diesel jest w odwrocie. Wystarczyło pięć lat, by dziś liczba rejestracji diesli była niższa niż 1/4 wszystkich rejestrowanych pojazdów. Nie łudźmy się jednak, że ten trend to poruszone ekologiczne sumienie Europejczyków. Zmiana podaży wg typu napędu wymuszona nowymi normami emisji (zapowiadanymi już od dłuższego czasu, by producenci mogli się przygotować) zrobiły swoje.

Analitycy Autobazy pokusili się o przygotowanie statystyk opartych na danych ACEA (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów), poniższy wykres pokazuje jak zmieniał się udział poszczególnych typów napędów na rynku europejskim w ostatniej pięciolatce:

Opracowanie: autobaza.pl na podstawie danych ACEA

Rynek nie lubi próżni, dlatego spadek liczy aut z silnikami wysokoprężnymi jest kompensowany dynamicznym (zwłaszcza w 2020 roku) wzrostem liczy rejestracji aut elektrycznych i zelektryfikowanych. Szczególnie ciekawie rośnie liczba tych pierwszych. O ile w 2019 roku pełne elektryki stanowiły 3% rejestracji (hybrydy: 5,9%) to już w 2020 roku samochody w pełni elektryczne bez jakiegokolwiek innego typu napędu niemal dogoniły pojazdy hybrydowe. Do roku 2019 spadek liczby aut z silnikiem diesla był kompensowany przez wzrost liczby rejestracji modeli z silnikami benzynowymi. Jednak teraz, choć benzyniaki są najliczniejszą grupą samochodów rejestrowanych obecnie na rynku europejskim, również one stały się trendem spadkowym. A jak wygląda I kwartał 2021 roku? Zobaczmy:

Opracowanie: autobaza.pl na podstawie danych ACEA

Ponieważ wartości na obu wykresach wyrażone są nie w liczbach bezwzględnych lecz procentowo, pozwala to nam porównać dynamikę I kwartału 2021 do lat poprzednich. Choć wciąż najwięcej jest rejestrowanych aut z silnikami benzynowymi, to procentowo ich udział kontynuuje trend spadkowy zaobserwowany już w ubiegłym roku. Bardzo duży wzrost odnotowały pojazdy hybrydowe, które w pierwszym kwartale stanowiły ponad 1/4 ogólnej liczby rejestracji w Europie. Ciekawostką jest natomiast to, że udział całkowicie elektrycznych pojazdów spadł (do 5,7%) w stosunku do analogicznego wskaźnika za cały 2020 rok. Skoro popularność hybryd rośnie, warto zapoznać się z naszymi propozycjami udanych hybryd.

Total
0
Shares