Jak idealnie pokonać zakręt? To pozornie banalne pytanie, bo przecież każdy kierowca codziennie pokonuje zakręty, ale czy robimy to dobrze? Ángel Suárez, menadżer ds. fizyki pojazdu w SEAT S.A. ma dla was kilka przydatnych porad.
Apel policji do kierowców i pieszych
Poznaj trasę przed wyruszeniem
Dobrego kierowcę cechuje umiejętność przewidywania wydarzeń na drodze, a znajomość pokonywanej trasy pozwolą na działanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlatego wcześniejsze przestudiowanie mapy trasy np. górskiej jest niezbędne do efektywnego prowadzenia samochodu.
Zadbaj o stabilność pojazdu
Jeśli konieczne jest hamowanie bądź zmiana biegów, należy to zrobić przed wejściem w zakręt. Nagłe hamowanie w ostrym zakręcie może spowodować utratę przyczepności, nawet jeśli auto wyposażone jest w ABS. – Największą stabilność można uzyskać, gdy koła samochodu są cały czas proste, a środek ciężkości jest położony niżej – wyjaśnia Suárez. Na przykład dzięki obniżonemu zawieszeniu auto oferuje większą dynamikę i stabilność w zakręcie.
Styl jazdy dopasuj do warunków na drodze
Prędkość oraz hamowanie należy dostosować do warunków panujących w danym momencie na drodze. Nie można pokonać zakrętu w ten sam sposób w słoneczny dzień, czy podczas nocnej jazdy. Niemożliwe jest to także przy deszczowej bądź mglistej aurze, jak i oblodzonej powierzchni. Ekspert zwraca też uwagę na jakość oświetlenia. Reflektory mają szczególnie istotne znaczenie, pomaga też funkcja doświetlania zakrętów.
Zawsze trzymaj się swojego pasa ruchu
Drogi publiczne to nie tor wyścigowy. Tor jazdy w zakręcie powinien odbywać się po możliwie jak najłagodniejszym łuku przy zachowaniu swojego pasa ruchu. W pierwszej fazie manewru prawidłowym jest trzymanie się możliwie blisko zewnętrznej krawędzi zakrętu, aby uzyskać jak najszerszy kąt widzenia. Gdy pojazd wchodzi w zakręt, należy dobrać tor jazdy tak, aby znaleźć się przy wewnętrznej krawędzi, mijając środek zakrętu przy jednoczesnym trzymaniu się swojego pasa ruchu. W utrzymaniu pasa ruchu pomóc mogą coraz popularniejsze systemy utrzymania pasa ruchu obecne na pokładzie wielu nowych modeli aut.
Panuj nad kierownicą
Ręce powinny być zawsze prawidłowo ułożone na kierownicy, optymalnie lewa na godzinie 10:00 i prawa na 14:00. Podczas wykonywania zakrętu jest to szczególnie ważne, ponieważ niewłaściwe ułożenie dłoni na obręczy kierownicy może utrudnić poprawę trajektorii podczas jazdy. Kluczowe jest stopniowe obracanie kierownicą, bez gwałtownych ruchów, przy utrzymaniu stałej prędkości.
Przy wyjściu z zakrętu możesz (i warto) przyśpieszyć
Po zakończeniu pokonywania zakrętu, gdy koła są już proste, przyspieszenie pomaga kierowcy wyjść z niego z maksymalną stabilnością i przygotować się do następnego manewru. – Tutaj, podobnie jak na wszystkich innych etapach pokonywania zakrętu, podstawowym założeniem jest płynna jazda. Teraz pozostaje nam tylko cieszyć się jazdą i widokami – zachęca Suárez.
Stosuj się do znaków
Wskazują one nie tylko kierunek najbliższego zakrętu, ale określają też ograniczenie, dzięki któremu kierowca potrafi dostosować prędkość do panujących warunków na drodze. Dla tych, którzy czują się niepewnie, pokonując zakręty w trudnych warunkach pogodowych, pomocne mogą być kursy w szkołach bezpiecznej jazdy. Natomiast tym kierowcom, którzy są fanami krętych dróg i czują się na nich pewnie, polecamy 3 malownicze trasy w Polsce:
- Droga Stu Zakrętów – odcinek łączący Radków i Kudowę-Zdrój (część drogi wojewódzkiej 387) to prawdziwa gratka dla miłosników zakrętów i pięknych widoków.
- Polski Nürburgring – trasa ze Starej Wsi pod Limanową do Zalesia wliczana jest do Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich. Liczy 33 zakręty.
- Mazurskie łuki – niezwykła trasa Olsztynek – Pisz łącząca Warmię i Mazury znana jest kierowcom z długich, szybkich łuków.