Renault Arkana to kompaktowy SUV/crossover coupé segmentu C, który dotychczas (od 2019 roku) znany był wyłącznie na rynku rosyjskim, a w lutym 2020 roku auto – pod nazwą Renault Samsung XM3 zadebiutowało na rynku południowokoreańskim. Renault poinformowało, że w przyszłym roku Arkana trafi również na rynki europejskie.
To co jest istotne z punktu widzenia technologicznego, to fakt, że europejska wersja Renault Arkana będzie bazować na nowej, zaawansowanej technologicznie platformie konstrukcyjnej CMF-B (tej samej, na której oparto konstrukcję dostępną na rynku południowokoreańskim, a także najnowocześniejsze auta Renault, czyli nowe Clio i Captur). Z kolei Arkana dostępna na rynku rosyjskim to pojazd zbudowany w oparciu o starszą technologicznie platformę B0 (b-zero), tę samą którą wykorzystuje Dacia Duster czy Renault Kaptur. Różnica jest o tyle ważna, że platforma konstrukcyjna pojazdu definiuje niejako jego poziom technologiczny, konstrukcję modułów elektronicznych i innych elementów konstrukcyjnych auta, jak np. baterie. Celowo o bateriach wspominamy, bo wersja, która w przyszłym roku wejdzie na rynek europejski to Renault Arkana w odmianie hybrydowej. Nie jest też przypadkiem, że Arkana przeznaczona na rynek europejski produkowana będzie w południowokoreańskiej fabryce koncernu w Busan.
Arkana to kompaktowy SUV o dość charakterystycznej, atletycznej sylwetce o dużym prześwicie (190 mm), kojarzącej się raczej z autami segmentu premium (np. nam skojarzył się z BMW X6). Arkana ma uzupełnić w ofercie flotę kompaktowych modeli takich jak Renault Megan, Kadjar czy Scenic, dodając auto w modnym dziś nadwoziu crossover/SUV coupé. Auto oferowane będzie w wersjach posadowionych na 17 i 18-calowych obręczach, zależnie od wersji. Długość nadwozia Arkany to 4568 mm, rozstaw osi 2720 mm. Pojemność bagażnika waha się od 513 litrów w wersjach spalinowych do 438 litrów w wersji pełnohybrydowej E-Tech.
Europejska wersja Renault Arkana oferowana będzie w wersjach E-Tech Hybrid 140 (140 KM), TCe 140 (silnik benzynowy 1.3 o mocy 140 KM i 260 Nm momentu obrotowego) oraz TCe 160 – najmocniejsza 160-konna jednostka. Spalinowe odmiany oferowane będą z systemem miękkiej hybrydy opartej na instalacji 12 V. Zespoły napędowe będą zespolone z automatyczną, dwusprzęgłową skrzynią EDC.
Nowe Renault Arkana jest wyposażone w cyfrowy wyświetlacz na desce rozdzielczej. Ten kolorowy ekran o przekątnej 4,2 lub 10,2” (w zależności od wersji) pozwala na bardzo intuicyjną personalizację ustawień wpływających na wrażenia z jazdy. Umieszczony obok środkowy ekran dostępny będzie w rozmiarach o przekątnej 7 lub 9,3”. Na pokładzie Arkany znajdą się systemy wspomagania prowadzenia najnowszej generacji, m.in. Easy Pilot – asystent jazdy w korku i na autostradzie, a także wspomaganie parkowania. Podobnie jak w Nowym Espace czy wyższych wersjach Captura, w wersji E-TECH Hybrid jest dostępna dźwignia „e-shifter” (bez cięgien mechanicznych). Auto pojawi się w salonach marki w pierwszej połowie 2021 roku.