Plaftorma konstrukcyjna zwana niekiedy “płytą podłogową” to jeden z najważniejszych elementów współczesnego samochodu – warunkuje jego poziom bezpieczeństwa (użyte stopy metali, trwałość i stabilność konstrukcji) i potencjał technologiczny (rozmieszczenie jednostek obliczeniowych, modułów ECU, prowadzenie okablowania, zasilanie, poziomy napięć, rozmieszczenie akumulatorów trakcyjnych itp.) decydując o rzeczywistej funkcjonalności pojazdu zbudowanego w oparciu o daną platformę. Na corocznej konferencji VW AG ogłoszono plany opracowania ustandaryzowanej podstawy technicznej całej floty planowanych elektrycznych modeli wszystkich marek Grupy VW.
MEB – aż 27 modeli elektrycznych już w 2022 roku
Wykorzystywana już dziś płyta MEB (m.in. VW ID.3, VW ID.4, Škoda Enyaq, Audi Q4 e-tron), to zdaniem Volskwagena jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań w swojej klasie w branży motoryzacyjnej. Volskwagen zamierza to potwierdzić oferując już w 2022 roku aż 27 produkcyjnych modeli aut zbudowanych na tej płycie zaprojektowanej z myślą o samochodach elektrycznych.
PPE – dla aut wyższej klasy
Kolejna zapowiedź dotyczy modułowej platformy dla aut elektrycznych klasy wyższej – mowa o PPE (Premium Platform Electric). Jest to rozwiązanie przeznaczone dla większych, cięższych i mocniejszy aut klasy premium, dla których kompaktowa MEB jest niewystarczająca. W praktyce oznacza to, że koncern przewiduje wprowadzenie luksusowych aut elektrycznych, które będą oferować większy zasięg i dużą moc. Co prawda dużą mocą dysponują już dziś obecne we flocie Grupy VW modele klasy wyższej – wystarczy wymienić Porsche Taycan czy Audi e-tron GT, ale korzyścią z zastosowania PPE mają być też krótsze czasy ładowania (wspominaliśmy wczoraj o pracach Volkswagena nad nowymi typami ogniw ze stałych elektrolitów z czasem ładowania rzędu 12 minut).
SSP – Scalable Systems Platform – dalszy ciąg unifikacji
Nowy CFO Grupy VW Arno Antlitz (de facto zacznie oficjalnie pełnić tę funkcję 1 kwietnia) zapowiedział również, że do połowy dekady koncern zamierza opracować Scalable Systems Platform (SSP) – zupełnie nową platformę najnowszej generacji, przeznaczoną również wyłącznie do aut elektrycznych. Jeszcze za wcześnie, by mówić o potencjale, jaki przyszłym modelom zapewni SSP, pewne jest, że SSP stanowić będzie następcę MEB, bo przeznaczeniem SSP ma być wykorzystanie tej platformy w konstrukcji modeli wszystkich marek koncernu należących do różnych segmentów.
Spójny software w ramach grupy
Unifikacji fundamentów konstrukcyjnych ma towarzyszyć również unifikacja w dziedzinie oprogramowania układowego, które trafi do przyszłych modeli VW, Seat, Skoda, Audi, Porsche itd. Powołana do życia wydzielona w ramach grupy komórka Car.Software-Org pracuje nad systemem operacyjnym VW OS. Wersja 1.2 tego systemu ma trafić do pojazdów premium opartych na płycie PPE, natomiast wraz z platformą SSP ma być gotowa już druga generacja systemu VW OS. Dziś udział oprogramowania samodzielnie tworzonego przez programistów Grupy wynosi zaledwie 10 proc. Ma on w najbliższych latach wzrosnąć do 60 proc. Car. Software-Org jest również działem koncernu pracującym nad technicznymi podstawami całkowicie autonomicznego transportu.
Miliardy euro inwestycji, rozwijane technologie z dziedziny akumulatorów i elektrycznych systemów napędowych, aż sześć nowych fabryk akumulatorów dla aut elektrycznych, zakłady recyclingu zużytych akumulatorów, a całość zasilana energią ze źródeł odnawialnych – jeżeli to wszystko nie jest symptomem żegnania się z klasyczną, spalinową motoryzacją, to nie wiemy co nim jest.